Nasza historia

„Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi.

                                                                                                                             Św. Jan Paweł II

Ołena Bożemska swoją działalność charytatywną rozpoczęła od pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym. Wspólnie z mężem Zbigniewem Bożemskim oraz dzięki grupie przyjaciół stworzyła dla dzieci stowarzyszenie, które wspierało rodziny ciężko chorych maluchów. Pani Ołena, aby bardziej skonsolidować siły i skupić swoje działania na organizacji opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi założyła Fundację Społeczno-Charytatywną Pomoc Rodzinie i Ziemi w 1996 r.

O4 czerwca 2001 roku fundacja otrzymała wpis do KRS i zaczęła działać niosąc pomoc dzieciom niepełnosprawnym. W roku 2002 z jej inicjatywy powołano w Toruniu dziecięce Hospicjum Nadzieja. Ośrodek udało się otworzyć tylko dzięki jej ogromnej determinacji. Na ten ośrodek czekały dzieci po chemioterapii, z wadami genetycznymi i schorzeniami centralnego układu nerwowego z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Po wielu staraniach fundacja otrzymała budynek od miasta. Był to parterowy barak przy ul. Włocławskiej 169b. Niestety jego stan techniczny wymagał całkowitego remontu i zebrania ogromnych środków finansowych. Dzięki pomocy sponsorom i ludziom dobrego serca udało się odnowić cały budynek i wyposażyć w niezbędny sprzęt. Do ostatnich chwil Ołena Bożemska, prezes i współtwórczyni toruńskiego hospicjum oddawała całe serce i energię tej instytucji, a przede wszystkim jej podopiecznym. Zmarła 08 stycznia 2012 roku po ciężkiej chorobie.

Obecnie, placówka ma pod opieką blisko pięćdziesięciu pacjentów. W 2008 powstał stacjonarny, całodobowy Oddział Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla dzieci i młodzieży.

W roku 2013 prezesem Fundacji została Aleksandra Ruszczak. Nieustanna walka o zdrowie i uśmiech naszych podopiecznych to całe życie nowej prezes. 

W lipcu 2018 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu. W nowej placówce przy ul. Służewskiej 7 w Toruniu powstanie stacjonarny Oddział Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla 12 dzieci i 18 dorosłych wymagających całodobowej opieki. Chcemy wybudować dom ulgi i wytchnienia dla rodzin naszych pacjentów. Rodzice na co dzień zajmują się przewlekle chorymi dziećmi w domu, często potrzebują oni psychicznej i fizycznej regeneracji. Na okres rekonwalescencji rodziny będą mogły zostawić swoje dzieci pod naszą specjalistyczną opieką. Zrobimy wszystko, aby wszyscy podopieczni, którzy do nas trafią czuli się jak w domu. Tuż obok naszego ośrodka powstanie pierwsza tężnia solankowa w Toruniu z systemem ścieżek solankowych dla aktywnej haloterapii. W projekcie uwzględniono również ławki i budowę integracyjnego placu zabaw. Projekt zostanie sfinansowany z budżetu partycypacyjnego miasta Torunia. Nasz nowy oddział budujemy z własnych środków. Wierzymy, że znajdą się ludzie o wielkich sercach, na których nasza Fundacja będzie mogła liczyć.

KRS: 0000017073 | Nr konta: 21 1090 1506 0000 0001 0385 1201