W „Rozmowie Dnia” dla dziennikarki TV Toruń prezes Aleksandra Ruszczak opowiedziała na czym polega nasza codzienna praca, z czym się zmagają chorzy i ich rodziny, za co jest wdzięczna, na co chcemy przeznaczyć pieniądze z 1% podatku przekazanego na rzecz Fundacji Społeczno-Charytatywnej Pomoc Rodzinie i Ziemi, na jakim etapie jest obecnie budowa nowej siedziby Oddziału Pielęgnacyjno-Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży oraz Hospicjum Nadzieja i dla kogo przeznaczony będzie nowopowstały oddział.

„Nie byłoby tej budowy, gdyby nie pomoc Pana Marszałka Piotra Całbeckiego. W październiku prawdopodobnie nasze dzieci z oddziału zostaną przeniesione do nowego budynku, z odpowiednimi standardami. (…) Te dzieci muszą żyć w normalnych warunkach. Obecny budynek jest stary. Nie mamy izolatki. To bardzo uciążliwe. Sale są małe. (…) Te dzieci są nieuleczalnie chore, są porzucone przy porodzie bądź w późniejszym etapie, gdy degeneruje się dziecko, bo choroba czyni spustoszenie w organizmie. Potrzebują Domu. (…)

Jestem bardzo zadowolona z tego, że Pani Dyrektor Żejmo-Wysocka tak często nas odwiedzała. Dzięki temu mamy pododdział wentylacji mechanicznej, w którym Pan Doktor Maciej Cettler zechciał z nami współpracować. Dzieci są pod respiratorami. Zapewniliśmy im komfort życia. Te, które się dusiły, już się nie duszą. Dzieci już nam tak często nie chorują (…)

Nowy budynek będzie spełniał wiele funkcji. Będą w nim sale dwuosobowe z łazienkami, sale terapeutyczne, rehabilitacyjne i wreszcie będzie izolatka, która jest bardzo potrzebna. Będzie pokój pielęgniarski, oszklony, dla naszych pielęgniarek, a chcę zaznaczyć, że mam wspaniały personel, najlepszy na świecie, ponieważ personel tutaj pracuje z uczuciem, z wielkim sercem.

Nasza Fundacja prowadzi dwa podmioty. Jest to hospicjum domowe, które świadczy całodobową usługę dla dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin. Bo chore dziecko, to chora rodzina. Każdy dzień jest prezentem dla tych rodziców. Choroba jest ciężka. Przychodzi czas rozstania. To najgorsze dla nas i dla rodziców. Dla matki. Dlatego niesiemy im wsparcie. Jest to bardzo trudne. Widzimy tragedie, które przeżywane są w domach. W czterech ścianach. 70% facetów wtedy odchodzi. Kobiety zostają same. Są to najdzielniejsze matki, jakie poznałam w trakcie mojej pracy. Dzieci są dorosłe, a one nadal muszą się nimi opiekować. Między innymi właśnie dla takich matek stworzony będzie oddział wytchnieniowy.

Powstanie oddział wytchnieniowy dla dorosłych, ponieważ mam na uwadze te osoby, które opiekują się chorymi w swoich domach. Te osoby nie mają urlopu. Właśnie tu, w nowym budynku przy ul. Służewskiej w Toruniu, będzie mieścił się całodobowy oddział dla chorych, których będzie można zostawić u nas na pewien okres czasu. Na miesiąc, dwa, trzy. Pod profesjonalną opieką. Dostaję mnóstwo telefonów z pytaniem: KIEDY? Jest ogromna potrzeba, by oddział powstał jak najszybciej. Ale do tego potrzebujemy pomocy firm budowlanych.

Możesz nam pomóc? Zadzwoń: 579 026 793

Zgłosiłam się do firm budowlanych. Najważniejszy jest teraz dach i posadzki. Będziemy szukali pomocy, by jak najszybciej otworzyć ten oddział. Dziecko kończy 18 lat i w myśl prawa jest już dorosłe. (…) A to dzieci porzucone. Ich prawnymi opiekunami są moje koleżanki z pracy. Mamy wspaniały personel i chcemy pomagać, ale przy tej pomocy trzeba nam pomóc.

Nadmienię, że nie byłoby tej budowy, gdyby nie pomoc Pana Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który podarował nam w dzierżawę ziemię pod budowę (…).

Proszę, przekażcie w tym roku 1% dla dzieci z Hospicjum domowego Nadzieja i na Oddział Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, w którym dzieci mają tylko nas. Zostały porzucone przy porodzie i ze skierowaniem sądowym trafiły właśnie tutaj. Wiem, że mają Państwo ogromne serca. Dzięki temu egzystujemy. Pokazujecie nam to na co dzień.

Bardzo proszę Was o ten 1% i z całego serca dziękuję” – apeluje Aleksandra Ruszczak, prezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej Pomoc Rodzinie i Ziemi oraz Hospicjum Nadzieja.

Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi

Przekazując nam 1% podatku pomagasz otaczać całodobową opieką nieuleczalnie chore Dzieci i wspierać ich Rodziny ❤