Październik 23, 2019

Odszedł ojciec polskiej opieki paliatywnej

Odszedł ojciec polskiej opieki paliatywnej

Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Jacka Łuczaka – ojca polskiej medycyny paliatywnej.

„To był zupełny przełom, coś zupełnie nowego. Zaczęliśmy uczyć opieki paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa. To były pionierskie działania i on tak naprawdę stworzył nowoczesną opiekę paliatywną w Polsce”. Tak początki pracy z prof. Łuczakiem wspominał niedawno dr Wojciech Leppert.

14.09.2019 podczas Jubileuszowego 30-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Poznaniu  odznaczony został Krzyżem Komandorskim, Orderem Odrodzenia Polski przez Prezydenta.

O prof. Jacku Łuczaku można napisać pewnie jeszcze tak wiele, że powstaną liczne monografie. Ale nic nie odda tego, jaką pustkę czujemy w naszych sercach po tej ogromnej stracie.

Był człowiekiem niezwykłej wrażliwości i dobroci. Otwarty na każdego, kto potrzebował pomocy, z sercem wyciągniętym zawsze na obydwu dłoniach. Zawsze chciał bezwarunkowo nieść pomoc innym, przedkładając wszystko nad zdrowie drugiego człowieka.

Zawsze widział życie tam, gdzie inni już dawno chcieliby o nim zapomnieć i poddać się. W ciemności i smutku dostrzegał światło i radość. Pośród tych, którzy walczyli ze smutkiem, miał zawsze różowe okulary, które dawały innym nadzieję.

Drogi Profesorze, kochany Jacku, to wielki zaszczyt, że nasze drogi mogły się kiedyś skrzyżować. Odpoczywaj w spokoju i otaczaj nas z góry swoją dobrocią.

Rodzinie i wszystkim przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.

W imieniu Zarządu Fundacji Społeczno-Charytatywnej Pomoc Rodzinie i Ziemi w Toruniu

Aleksandra Ruszczak

Top