Ołena Bożemska

08.01.2012 r. po ciężkiej chorobie zmarła Ołena Bożemska, prezes i współtwórczyni toruńskiego Hospicjum dla Dzieci Nadzieja, człowiek wielkiego serca i stalowego charakteru, laureatka Nagrody Marszałka Województwa.

By pomagać chorym dzieciom, także takim, którymi nikt się już nie interesuje, przeszła na wcześniejszą emeryturę. Wspólnie z mężem Zbigniewem Bożemskim, założyła najpierw stowarzyszenie wspierające rodziny maluchów dotkniętych porażeniem mózgowym, potem fundację Daj Szanse, a na koniec Fundację Społeczno-Charytatywną Pomoc Rodzinie i Ziemi, która dziesięć lat temu uruchomiła dziecięce hospicjum w wyremontowanym własnym sumptem budynku przy Włocławskiej 169 B. Placówka, która obecnie obejmuje opieką domową blisko czterdziestu pacjentów, posiada również dwunastołóżkowy całodobowy Oddział Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży, jedyny w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Ołena Bożemska była spiritus movens tej zasłużonej instytucji. Do ostatnich chwil poświęcała jej mnóstwo czasu i energii. Jeszcze w grudniu 2011, już poważnie chora, załatwiała sprawy hospicjum i jego podopiecznych. Jednym z ostatnich publicznych wystąpów Pani Prezes była grudniowa gala Nagród Marszałka, podczas której wspólnie z mężem odebrała laury w kategorii Działalność Społeczna i Zaangażowanie na rzecz Drugiego Człowieka.